1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlandı
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlandı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlandı

1 Mayıs Türkiye genelinde coşkuyla kutlanırken, İstanbul'da 1 Mayıs etkinlikleri Valilik kararıyla Maltepe'deki miting alanında yapıldı. Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen 71 kişi ile Maltepe'de görevli memura mukavemette bulunan 6 kişi gözaltına alındı.

A+A-

İstanbul'da 1 Mayıs kutlamalarının geleneksel mekanı olan Taksim Meydanı'nda toplanmaya izin verilmedi, İstiklal Caddesi'ne çıkan sokaklar demir bariyerlerle kapatıldı. Beşiktaş ve Beyoğlu'nda Taksim'e yürümek isteyen 71 kişi gözaltına alınırken, Maltepe Sahil Miting Alanı'ndaki kutlamalar sırasında görevli memura mukavemette bulunan 6 kişi gözaltına alındı.

16.41 İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde çeşitli nedenlerle 77 kişi gözaltına alınırken, Beyoğlu'nda el yapımı patlayıcı bulundu. Beyoğlu Piyalepaşa'da ihbar üzerine arama yapan ekipler, çalıların arasında fitil ateşlemeli, parça tesirli, basınç etkili el yapımı patlayıcı buldu.

20180501_2_30115464_33255343_web.jpg

16.40 DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları sona erdi.

Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda düzenlenen kutlamalarda DİSK, KESK, TMMOB, TTB, CHP ve HDP başta olmak üzere çeşitli siyasi parti, sendika, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri temsilcileri ve vatandaşlar sabah saatlerinden itibaren 3 ayrı güvenlik noktasından geçerek miting alanına girdi.

Miting alanında, ellerinde 1 Mayıs'la ilgili pankartlar taşıyan katılımcılar, çeşitli sloganlar attı, marşlar söyledi.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve TTB Başkanı Raşit Tükel'in konuşmalarının ardından tüm kurumlar adına ortak bildiri, Türkçe ve Kürtçe okundu.

Sanatçılar Genco Erkal ve Rutkay Aziz'in şiirler okuduğu programda, DİSK Korosu şarkılar ve marşlar seslendirdi. Programa katılan vatandaşlar sanatçı Yasemin Göksu'nun söylediği şarkı ve türkülere eşlik etti, halay çekti. Programın sona ermesiyle katılımcılar alandan ayrılmaya başladı.

Alanın boşalmasının ardından görevlilerce Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda temizlik çalışması başladı.

16.06 İstanbul'daki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının adresi Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda, konuşmaların ardından şiirler okundu, şarkılar söylendi. 

Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda düzenlenen etkinlikte konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, mayısın emek, mücadele, dayanışma anlamına geldiğini belirterek, "O nedenle 1 Mayıs Kemal Türkler'dir, Abdullah Baştürk'tür. 1977'de, 1989'da, 1996'da yitirdiğimiz canlarımızdır. 1 Mayıs, Gezi'de, haziran isyanında toprağa verdiğimiz evlatlarımızdır,  1 Mayıs meydandır, 1 Mayıs Taksim'dir." dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni eleştiren Çerkezoğlu, "Bu 1 Mayıs, emekle yoğrulmuş umutlu bir başlangıcın işaret fişeği olmuştur. Bu meydandaki ve Türkiye'nin her yanındaki tablo, 24 Haziran'a kadar, 24 Haziran günü ve elbetteki 24 Haziran'dan sonra da devam edecek bir mücadelenin, emeğin değerleriyle örgütlemenin fotoğrafıdır, onun iddiasıdır." diye konuştu.

Taşeron işçilerin kadroya geçme yöntemini eleştiren Çerkezoğlu, bu süreçte birçok işçinin ayrımcılığa uğradığını, işsiz kaldığını savundu.

Arzu Çerkezoğlu, OHAL'i eleştirerek, işçi ve emekçilerin ülkenin gerçek sahipleri olduklarını, çoğunluğu temsil ettiklerini söyledi. 

20180501_2_30114244_33252314_web.jpg

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Taksim'de 1 Mayıs kutlamasına bu yıl da OHAL'in gerekçe gösterilerek izin verilmemesini kınadı.

Son 2 yıldır 1 Mayıs'ı OHAL şartlarında kutlamaya çalıştıklarını, birçok ilde bildiri dağıtmalarına engel olunduğunu, sloganlarına sınır getirildiğini savunan Bozgeyik, toplu sözleşme, örgütlenme ve siyaset yapma haklarının yok sayılmasına, grev haklarının OHAL gerekçesiyle idari işlemlerle ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Bozgeyik, 24 Haziran'da yapılacak seçimin gelecek on yılları belirleyecek nitelik ve önemde olduğunu ifade ederek, "Bu nedenle 24 Haziran'a kadar artık her günümüz 1 Mayıs'tır." dedi.

Çeşitli halklara ve kültürlere beşiklik yapan bu toprakların, kutuplaşmaya, milliyetçiliğe, linç kültürüne, savaş politikalarına ve gericiliğe geçit vermeyeceğini anlatan Bozgeyik, iş güvencesi ve kıdem tazminatına dokunulmasına, ek ödemelerin maaşlara yansıtılmamasına, artan vergi dilimlerine, kadına yönelik şiddete, çocuklara yönelik taciz ve istismara karşı mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

Mehmet Bozgeyik, kadınları toplumsal yaşamdan dışlayan, daha ucuza ve güvencesiz çalıştırmaya iten sözleşme politikalarına karşı mücadelelerini artıracaklarını ifade etti.

15.53 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla polis ekipleri Taksim ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs dolayısıyla izinsiz gösteri yapmak isteyen, dört kişi polis tarafından gözaltına alındı.

20180501_2_30114497_33252983_web.jpg

15.41 DİSK, KESK, Türk Tabipleri Birliği (TBB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) öncülüğünde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasının yapılacağı Maltepe'deki miting alanında son hazırlıklar tamamlandı.

20180501_2_30114218_33252279_web.jpg

İstanbul'un ilçelerinde belirlenen noktalarda sabah saatlerinde toplanan vatandaşlar arama noktalarından geçerek miting alanına geçti.

20180501_2_30114285_33252412_web.jpg

15.10  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları için Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'na girmek isteyen grupla polis arasında yaşanan gerginlikte, bir polis memuru hafif yaralandı, 3 kişi gözaltına alındı.

Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'na girmek isteyen grup ile polis arasında, arama noktasında gerginlik yaşandı. Çıkan arbedede bir polis memuru gözünden hafif şekilde yaralandı.

Polisin biber gazıyla müdahale ettiği olayda, 3 kişi gözaltına alındı.

Arama noktasına takviye polis ekipleri yönlendirildi.

14.51 DİSK, KESK, Türk Tabipleri Birliği (TBB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) öncülüğünde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasının yapılacağı Maltepe'deki miting alanına giden katılımcılar kortejler halinde alana giriş yapıyor.

20180501_2_30113168_33249752_web.jpg

Yoğunluk nedeniyle yarım saat geç başlayan programda, katılımcıların alandaki yerini almasının ardından 1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'nda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Programda daha sonra DİSK Korosu tarafından çeşitli türküler ve marşlar seslendirildi. 

Öte yandan, miting alanında çeşitli sivil toplum kuruluşu ve sendika üyelerince "Baskıya, savaşa, sömürüye hayır", "Herkese adalet, herkese iş, yaşasın 1 Mayıs, yaşasın direniş", "Yaşasın 1 Mayıs" yazılı parkartlar açıldı.

Kutlama alanında CHP, HDP, DSP, ÖDP, Emek Partisi ve TKP'nin de aralarında bulunduğu siyasi partiler ile İstanbul Mali Müşavirler Odası, Halkevleri, Kadın Meclisleri Grubu, Türkiye Yazarlar Sendikası, Oyuncular Sendikası, Birleşik Haziran Hareketi'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu, sendika, meslek odası temsilcileri de yer alıyor. 

20180501_2_30113152_33249706_web.jpg

13.50 MALTEPE'DE 1 MAYIS KUTLAMASI BAŞLADI

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda başladı.

dcga3b5xcaiup9r.jpg
 
​Yoğunluk nedeniyle yarım saat geç başlayan programda, katılımcıların alandaki yerini almasının ardından 1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'nda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Programda daha sonra DİSK Korosu tarafından çeşitli türküler ve marşlar seslendirildi.

12.56  Taksim'deki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, emniyetin geniş güvenlik önlemleri altında devam ediyor. Taksim Meydanı ve civarında devam eden 1 Mayıs kutlamaları dolayısıyla İstiklal Caddesi'nde esnafın sessiz bekleyişi sürüyor.

20180501_2_30111416_33245145_web.jpg

12.30 DİSK, KESK, Türk Tabipleri Birliği (TBB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) öncülüğünde bir araya gelen katılımcılar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması için Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'na yürüyor.

Miting için çeşitli sendikalara, siyasi partilere ve sivil toplum kuruluşlarına üye gruplar ile vatandaşlar, Turgut Özal Sahil Bulvarı Kartal-Cevizli tarafı, Feyzullah Caddesi ve Turgut Özal Sahil Bulvarı İdealtepe tarafında 1 Mayıs Tertip Komitesi'nce önceden belirlenen hareket alanlarında toplandı.

Katılımcılar, belirlenen üç hareket noktasından güvenlik önlemleri eşliğinde mitingin düzenleneceği Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'na doğru ilerliyor.

Parti bayrakları, pankartlar taşıyan ve "Yaşasın 1 Mayıs" şeklinde sloganlar atarak marşlar söyleyen katılımcıların bir kısmı çocuklarıyla yürüyor.

Grupların alana girişinin tamamlanmasının ardından kutlama programı 13.00'te başlayacak.

12.10 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasına izin verilmeyen Beşiktaş ve Beyoğlu'nda 52 kişi gözaltına alındı.

11.50 Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, "İşçinin eline geçen net ücret, yüksek vergi tarifeleri nedeniyle yıl başından yıl sonuna kadar giderek erimekte. Ağır vergi yükleri emekçinin sırtında çok büyük bir kambur. Bu yüzden ısrarla bir kez daha söylüyoruz ki ücretlerdeki ağır vergi yükü kaldırılmalı." dedi.

20180501_2_30109901_33242263_web.jpg

Arslan, Hak-İş Konfederasyonunca 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla İstasyon Meydanı'nda düzenlenen kutlama programında, tüm emekçilerin gününü kutladı.

Hak-İş olarak 1 Mayıs'ı adına yakışır bir şekilde kutlamak için her yıl farklı bir ilde kutlama programı düzenlediklerini belirten Arslan, 2011 yılında İstanbul Taksim'de, 2012'de Ankara'da, 2013'te Karabük'te, 2014'te Kayseri'de, 2015'te Konya'da, 2016'da Sakarya'da ve geçen yıl ise Erzurum'da 1 Mayıs programı düzenlediklerini anımsattı.

Uluslararası emek örgütleriyle iş birliği içerisinde erdemli bir sendikal inşa için mücadele ettiklerini vurgulayan Arslan, Hak-İş'in Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ETUC) ve Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ITUC), PAN-Avrupa Bölgesel Konseyi (PERC), Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Asya-Pasifik (ITUC-AP), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Avrupa Birliği Karma İstişare Komitesi ile iş birliği içerisinde olduğunu söyledi.

20180501_2_30109901_33242260_web.jpg

"Kadroya geçemeyen işçiler için mücadelemize devam edeceğiz"

Arslan, taşeron sorununun çalışma hayatının kangren haline gelmiş bir sorunu olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bu sorunun çözülmesi için uzun yıllardan beri mücadele ediyoruz. Her platformda, taşeron kardeşlerimizin haklarını aradık. Acilen bu sorun çözülsün dedik. Geçen yıl ise 1 Mayıs'ta Erzurum'da 'Taşeron işçilere kamuda kadro istiyoruz' diyerek hep beraber haykırdık. 'Mevsimlik ve geçici işçilerimizin sorunları çözülsün' dedik. 'Özel sözleşmeli personel statüsünü asla kabul etmiyoruz' dedik. Bugün 1 Mayıs’ta Adana’dan onurla, gururla sesleniyoruz. Taşeron işçilere kadro mücadelesini birlikte kazandık. Kamuda çalışan taşeron emekçi kardeşlerimizin kadroları hayırlı olsun. Ayrıca, 5 ay 29 gün çalışan geçici ve mevsimlik işçilerimize de artık 9 ay 29 güne kadar çalışabilme yolu açıldı. 15 yıl önce taşeron işçilerin ne izni ne sözleşmesi ne de hakları vardı. Hak-İş'e inandınız ve güvendiniz. Bizler de güveninizi boşa çıkarmadık. Bu başarı hepimizin başarısı. Ancak, başta KİT'lerde çalışan taşeron emekçisi kardeşlerimiz olmak üzere, kadroya geçemeyen bütün taşeron işçilerimizin haklarını elde etmesi ve sorunlarının çözümü yolunda mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz."

Kadro düzenlemesinin kapsamı dışında kalan çalışanlar için de yeni bir mücadele başlattıklarını bildiren Arslan, bu mücadeleye tüm çalışanların omuz vermesini istedi.

Hükümetin 1 milyona yakın taşeron işçiyi kadroya almakla "devlet küçülmelidir" diyen küresel kapitalizme karşı büyük bir meydan okuması gerçekleştirdiğini dile getiren Arslan, taşeron düzenlemesi dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Başbakan Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve hükümetin bütün üyelerine tüm çalışanlar adına teşekkür etti. 

"Büyüyen gelişen Türkiye'den emekçiler daha fazla pay alsın"

Tüm işçileri Hak-İş çatısı altında örgütlenmeye davet eden Arslan, "Ne olursan ol, yine gel. Örgütlü ol, sendikalı ol, Hak-İş'li ol." dedi.

Çalışanların birçok sorunun bulunduğunu, bunların arasında ilk sıralarda ücretlerden kesilen vergi yükününün geldiğini vurgulayan Arslan, şunları kaydetti:

"Vergi toplamadaki, temel ilke az kazanandan az, çok kazanandan çok almak olmalıdır. İşçinin eline geçen net ücret, yüksek vergi tarifeleri nedeniyle yıl başından yıl sonuna kadar giderek erimekte. Ağır vergi yükleri emekçinin sırtında çok büyük bir kambur. Bu yüzden ısrarla bir kez daha söylüyoruz ki ücretlerdeki ağır vergi yükü kaldırılmalı. Bunun yerine, daha adil ve emekçiden yana bir vergi sistemi uygulanmalı. Kadınların, gençlerin, emeklilerin ve işsizlerin sorunları var. Bu sorunların çözülmesini istiyoruz. Örgütlenme sorunumuz var. Sendikalaşma oranları ülkemizde ne yazık ki çok düşük. Her geçen gün büyüyen ve gelişen ülkemize bu oranlar yakışmamaktadır. Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, örgütlenen işçilerin işten çıkarılmamasını istiyoruz. Canımızı yakan iş kazaları var. İş kazalarında daha çok canımız yanmasın istiyoruz. İş sağlığı ve güvenliği önlemleri artırılsın, denetimler sıklaştırılsın. Çocuk işçiliği mücadele yılı olarak kabul edilen 2018 yılında bu sorunun çözülmesini istiyoruz. Emekçiler olarak, artık ücret artışlarında, enflasyon kadar zam dayatmasına 'hayır' diyoruz. Büyüyen, gelişen Türkiye'den emekçiler daha fazla pay alsın diyoruz."

11.16 Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAK-SEN) üyesi bir grup, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde kamu çalışanlarının hak kayıplarına dikkati çekmek amacıyla çıplak ayakla Taksim Meydanı'na geldi.

Atatürk Kültür Merkezi'nin önünde bir araya gelen HAK-SEN üyesi bir grup, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çıplak ayakla yürüdü.

20180501_2_30109345_33241181_web.jpg

Anıta çelenk bırakan sendika üyeleri adına açıklama yapan HAK-SEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, kamu çalışanlarının hak kayıplarını dile getirmek maksadıyla çıplak ayakla Taksim Meydanı'na geldiklerini söyledi.

Çivi, 1977'de emek için hayatını kaybedenleri rahmet ve minnetle andıklarını belirterek, "Onların faillerinin bir an önce yakalanarak adalet önünde hesap vermelerini bekliyoruz." dedi.

10.55 Halkların Kurtuluşu Partisi'nin üyelerinin Taksim'e yürümek istedikten sonra yeni bir olay daha yaşandı. 1 Mayıs kutlama yerinin Taksim olduğunu söyleyerek Taksime'e çıkmak isteyen ikinci bir partili gruba polis yine müdahale etti. Yaklaşık 30 kişi polis tarafından gözaltına alınarak otobüslere bindirildi.

dcf-fqpwaaaxces.jpg

10.30 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün kutlanacağı Maltepe Miting Alanına çıkan yollarda geniş güvenlik tedbirleri alındı. Piri Reis Caddesi ve Turgut Özal Bulvarı'nın kesiştiği yol araç trafiğine kapatıldı. Alana gelenler güvenlik aramasından geçiyor.

5ae816e1ae78491f10795e39.jpg

Maltepe'ye gitmek isteyen vatandaşlar, İstanbul'un ilçelerinde belirlenen noktalarda sabah saatlerinde toplanmaya başladı. Ellerinde çeşitli pankart ve flamalar taşıyan, sloganlar atan katılımcılar, otobüse binene kadar da halay çekti. 
Çeşitli noktalarda bir araya gelen gruplar, otobüslerle Maltepe'ye yola çıkmaya başladı. Bazı vatandaşlar da toplu taşıma araçlarıyla kutlamanın yapılacağı alana ulaşıyor. 
Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda düzenlenecek miting için yürüyüşler, Turgut Özal Sahil Bulvarı Kartal-Cevizli tarafından, Feyzullah Caddesi'nden ve Turgut Özal Sahil Bulvarı İdealtepe tarafını içeren üç koldan saat 12.00'de başlayacak. 
Kutlama programının ise grupların alana girişinin tamamlanmasının ardından saat 13.00'te başlaması planlanıyor.
Güvenlik önlemlerinin alındığı miting alanının çevresi bariyerlerle kapatıldı, dedektörlerle tarama yapıldı. Alana kurulan konuşmaların yapılacağı platforma "Yaşasın 1 Mayıs" yazılı pankartlar asılırken, alandaki bariyerlere DİSK ve KESK pankartları asıldı. 
Biri protokol olmak üzere üç girişin bulunduğu miting alanında canlı yayın araçları ve basın mensupları için de yer ayrıldı. Etkinlikler alana kurulan iki ekrandan izlenebilecek. 
Alanın üzerinde güvenlik helikopteri kontrol amaçlı uçuyor. 
Maltepe miting alanı girişinde toplanan bazı gruplar da halay çekerek alana girmeyi bekliyor. Polis alana sadece gazetecileri ve görevlileri alıyor.
09.55 Beşiktaş'tan Taksim'e yürümek isteyen gruba polis müdahale ederek kapattı. Beşiktaş'ta Halkın Kurtuluşu Partisi üyesi yaklaşık 20 kişi Beşiktaş'tan Taksim'e yürümek istedi. Ancak polis hemen müdahale ederek grubu gözaltına alarak otobüslere bindirildi.

dcf-fqiw0aaxl1u.jpg

08.37 - Sendika temsilcileri Taksim Meydanı'na çelenk bıraktı

Hak-İş İstanbul İl Başkanlığı korteji, Gümüşsuyu Caddesi'nden "Yaşasın 1 Mayıs İşçilerin Bayramı", "Hak-İş burada 1 Mayıs kutluyor", "Yaşasın özgürlük mücadelemiz", "Hak-İş nerede özgürlük orada", "Birleşe birleşe kazanacağız" sloganları atarak Kazancı Yokuşu'na yürüdü. 
Katılımcılar, 41 yıl önce hayatını kaybedenler anısına Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı. Daha sonra Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koyan grup, saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı'nı okudu.
İstanbul İl Başkanı Mustafa Şişman, burada yaptığı açıklamada, Hak-İş olarak 2007 yılında örgütlenme sürecini başlattıkları taşeron işçilerin kadro mücadelesi için sendikal örgütlülüğünü sağlamak gerektiğini ortaya koyduklarını ve taşeron şirketlerde çalışan tüm emekçilerin kadro mücadelesini fiilen başlattıklarını hatırlattı.

Bir milyona yakın taşeron emekçinin kadrolu olduğunu, geçici ve mevsimlik işçilerin çalışma sürelerinin uzatıldığını ifade eden Şişman, "Kadroya geçemeyen bütün taşeron işçilerimizin haklarını elde etmesi ve sorunlarının çözümü yolunda mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz. Hükümetimiz, 1 milyona yakın kamu işçisini kadroya almakla, 'Kapitalizme karşı devlet küçülmelidir.' diyenlere karşı büyük bir meydan okuma gerçekleştirmiştir." diye konuştu.
"Daha müreffeh, tam demokratik bir Türkiye için alanlardayız"

Hakları, özgürlükleri, demokrasi, insanca hayat, adil bir dünya düzeninin temeli olacak özgürlükçü, katılımcı, sivil ve demokratik yeni Türkiye için birlikte olduklarını dile getiren Şişman, sözlerine şöyle devam etti:
"OHAL'in tekrar uzatılmasının nedenlerinin ortadan kaldırılması, daha müreffeh, tam demokratik bir Türkiye, ülkemizin geleceği için alanlardayız. Sendikasızlaştırmaya, güvencesizleştirmeye, kuralsızlaştırmaya, yeni özelleştirmelere, kayıt dışı ve düşük ücretlerle çalıştırmaya, insan onuruna yakışmayan her türlü işe, her türlü davranışa 'hayır' diyoruz. İş kazalarının sona erdirilmesini, iş sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin artırılmasını, sağlıklı çalışma ortamlarının oluşturulmasını istiyoruz. Kıdem tazminatı hakkımızın güçlendirilmesini, işsizlikle daha etkin mücadele edilmesini istiyoruz."
2018_04_1_mayis1.jpg
Açıklamanın ardından katılımcılar, Taksim Meydanı'ndan ayrıldı.
Bu arada, Beşiktaş'tan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasına izin verilmeyen Taksim'e çıkmak isteyen Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyesi bir grup gözaltına alındı.
SİME-SEN ve SAHİM-SEN üyeleri Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı
Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü ve TBMM'de görev yapan devlet memurları tarafından kurulan Sivil Memurlar Sendikası (SİME-SEN) ile Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) üyeleri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Kazancı Yokuşu'na karanfil, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakarak kutladı.
Gümüşsuyu'nda bir araya gelen sendika üyeleri, "Memuruz haklıyız, kazanacağız", "Askere zam, memura zam", "Yaşasın 1 Mayıs" sloganları atarak Kazancı Yokuşu'na yürüdü. Buraya karanfil bırakan katılımcılar, 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenleri andı.
Gruptakiler buradan Taksim Cumhuriyet Anıtı'na geçti. Anıta kırmızı beyaz karanfillerle "1 Mayıs" yazılı çelengi bırakan katılımcılar, saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı'nı söyledi.
SİME-SEN İstanbul Şube Başkanı Mustafa Çelik, burada yaptığı basın açıklamasında, 1 Mayıs'ın siyasi hesaplaşma, çatışma, kavga günü olmadığını belirterek, "Bugün biz devlet memurlarının sorunlarının gündeme taşındığı ve çözümlerin bulunduğu gün olmalıdır. Bunun aksini yapanlar, çalışanlara ve çalışanların kurmuş olduğu sendikal örgütlenmeye en büyük darbeyi vuranlardır." şeklinde konuştu.

TÜRK-İŞ ÜYELERİNDEN KAZANCI YOKUŞUNDA ANMA
2018_04_turk_is1.jpg

Türk-İş üyesi bir grup, ellerinde kurum flamaları ve 1 Mayıs için hazırlanan çelenkle sloganlar atarak Gümüşsuyu'ndan Taksim Meydanı'na yürüdü.
Daha sonra Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakan grup, saygı duruşunda bulunarak 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenleri andı.
Burada kısa bir açıklama yapan Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve KOOP-İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar, katliamın üzerinden 41 yıl geçtiğini ama hayatını kaybedenlerin unutulmadığını söyledi.

thumbs_b_c_0e9f727004929e93860e7bb5792fa3e3.jpg

04.00 - İstanbul'da 1 Mayıs kutlamalarından dolayı kent genelinde olumsuzluk yaşanmaması için bazı güvenlik ve trafik tedbirleri alındı.
Bu kapsamda saat 04.00'ten etkinlik bitimine kadar trafiğe kapatılacak yollar ve alternatif güzergahlar İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından dün açıklanmıştı. 
1943442_d2b4ed7a38af12ee0c34746eca80001e.jpg
Polis ekipleri, sabah saatlerinden itibaren Taksim Meydanı'na çıkan Tarlabaşı Bulvarı'nı, Gümüşsuyu, Sıraselviler, Halaskargazi ve Cumhuriyet caddeleri ile ara yolları araç trafiğine kapattı. 

İSTANBUL'DA TRAFİĞE KAPANAN YOLLAR İÇİN LİNKİ TIKLAYIN

Ekipler, meydana çıkan yolların giriş kısımlarına polis araçları ve bariyerler koyarak önlem aldı.
Güvenlik tedbirleri kapsamında çevik kuvvet ekiplerinin de bölgeye intikal ettiği görüldü. 
Ayrıca, kutlamaların yapılacağı Maltepe sahiline çıkan ara yolların, trafik tedbirleri kapsamında barikatlar ve çekici araçlarla kapatılması sağlandı.

İSTANBUL'DA 26 BİN POLİS GÖREV YAPIYOR

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'ndaki kutlamalarda herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için 4 kademeden oluşan güvenlik tedbiri uyguluyor.
AA muhabirinin emniyet kaynaklarından aldığı bilgiye göre, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla 8 bini Maltepe, 6 bin 500'ü Beyoğlu, Şişli ve Beşiktaş'ta olmak üzere kent genelinde, 26 bin 174 polis görev yapıyor.
Kentte, 4 polis helikopteri çalışmalara havadan destek verirken, çeşitli noktalara 85 TOMA ve 67 zırhlı araç konuşlandırıldı.
İstanbul emniyeti, 1 Mayıs önlemlerini kentte görev yapan polislerle alırken, gerek duyulması halinde iç hizmetlerde mesai yapan personeli de sahada görevlendirileceğini duyurdu.

İSTANBUL'DA KUTLAMALARIN ADRESİ MALTEPE

DİSK, KESK, Türk Tabipleri Birliği (TBB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nce (TMMOB) tertip edilen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasının yapılacağı Maltepe Miting Alanı hazır.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, dün yaptığı açıklamada etkinlik alanına 3 ayrı noktadan saat 12.00 itibarıyla yürüyüşün başlayacağını belirterek, şunları söyledi:
"Bir kol Kartal-Cevizli tarafından yürüyüşe başlayacak. Diğer kol, İdealtepe-Bostancı tarafından, bir de E-5 hattından gelen arkadaşlarımız Feyzullah Caddesi yolu üzerinden sahil yoluna dikey olarak inecek. Bu arkadaşlarımız Kartal'dan gelen kol ile birleşip alana girecek. Yani 3 kol üzerinden saat 12.00'de yürüyüşler başlayacak. Saat 13.00-13.30 civarı bütün katılımcılar alana girdikten sonra mitingi başlatacağız."

ANKARA'DA 1 MAYIS ETKİNLİĞİ

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla başkentte gerçekleştirilecek etkinliklerde 4 bin 500 polis görev yapacak.
2018_04_ankara.jpg
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, bazı konfederasyon, sendika ve sivil toplum kuruluşları tarafından 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Anadolu Meydanı'nda açık hava toplantısı gerçekleştirilecek.
Etkinliklerin gerçekleştirileceği alanlara çıkan yollar sabah erken saatlerden itibaren trafik ekipleri ile bazı noktalarda da belediye kamyonları tarafından kapatıldı.

Bariyerlerle güvenlik çemberine alınan alanda dedektör köpeklerle patlayıcı madde araması yapıldı.
Etkinlik kapsamında Kazım Karabekir Caddesi Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yanında toplanan gruplar Anadolu Meydanı'na yürüyecek. 
İlerleyen saatlerde yürüyüşe geçecek gruplar, iki ayrı kontrol noktasında üst aramaları yapılmasının ardından X-ray cihazlarından geçirilerek alanlara alınacak. Poşet, çanta gibi malzemelerle gelen vatandaşlar alanlara alınmayacak.
Yürüyüş ve açık hava toplantısı nedeniyle, etkinlik sona erene kadar Anıt Caddesi (Akdeniz Caddesi kesişimi ile Anadolu Meydanı arası) trafiğe kapatıldı.
Ayrıca açık hava toplantısı sona erene kadar, Kazım Karabekir Caddesi (İstanbul Caddesi kesişimi ile Anadolu Meydanı arası), Hipodrom Caddesi (Mevlana Bulvarı kesişimi ile Gar Kavşağı arası), GMK Bulvarı (Demirtepe Köprüsü kesişimi-Anadolu Meydanı arası), Dögol Caddesi (Beşevler Kavşağı ile Anadolu Meydanı arası), Ulaştırma Kavşağı ile yan varyantları, Anadolu Meydanı ile yan varyantları ve buralara açılan cadde ve sokaklar çift yönlü araç trafiğine kapatıldı.
Akşam saatlerine kadar sürmesi beklenen etkinliklerde, herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için Ankara Emniyet Müdürlüğünün tüm birimlerinden 4 bin 500 polis güvenliği sağlayacak.
Ayrıca etkinlikler nedeniyle polis helikopteri, sürekli uçarak yerdeki birimlerin koordinasyonunu sağlayacak.

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU: İŞÇİ VE İŞVEREN BİRBİRİNDEN AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, emeğin ve alın terinin kıymetini kimsenin yadsıyamayacağını belirtti.
Üretimin bir ekip işi olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti:
"Bizler işçi ve işveren örgütleri olarak çıkarlarımız farklı da olsa, mesele ülke meselesi, millet meselesi olduğunda tek yürek olmayı, birbirimizi sevmeyi ve anlamayı başarmış bir milletiz. Gücümüz ve büyüklüğümüz de buradan gelir. Biliyoruz ki iş fikirleri, girişimciler ve sanayiciler olmadan üretim olmayacağı gibi, işçi kardeşlerimizin emeği ve çalışmaları olmadan da üretim olmaz. İşçi ve işveren birbirinden asla ayrı düşünülemez. Türkiye, Büyük Önder Atatürk’ün gösterdiği uygarlık hedefine bu emekçi-girişimci dayanışması ve birlikteliğiyle yürüyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Türk iş dünyası adına, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.