1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2 boğaz köprüsü de satılabilir
2 boğaz köprüsü de satılabilir

2 boğaz köprüsü de satılabilir

938 taşınmaz, 40 tesis, 10 otoyol ile 2 boğaz köprüsü özeleştirme kapsamında bulunuyor.

A+A-

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre; Vergi Kanunları ile Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Tasarısı ile verimli kamu varlıklarının da özelleştirilmesinin yolunu açan hükümet, zarar eden kuruluşları ekonomiye kazandırma hedefini gözetmek zorunda kalmadan bütçeye kaynak sağlamak ya da bütçe açığını kapatmak amacıyla da satış yapabilecek. Yıllardır büyük bir hızla stratejik kuruluşların da aralarında bulunduğu çok sayıda kamu varlığını iktidara yakın isimlere mal varlığının altında değerlere satabilen iktidarın hedefi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın 2017 yılı Faaliyet Raporu ile 2018 yılı Performans Programı'na da yansıdı.

KURULUŞLARDAN 208'SİNDE HİÇ KAMU PAYI KALMADI

1985 yılından itibaren 272 kuruluştaki kamu hisseleri, 2 bin 332 taşınmaz, 10 otoyol, 2 boğaz köprüsü, 146 Tesis, 7 Liman, şans oyunları lisans hakkı ile Araç Muayene İstasyonları özelleştirilirken 54 kuruluştaki kamu payı daha sonra kapsamdan çıkarılmak, tasfiye edilmek veya kapsamda olmayan başka bir kuruluşla birleştirilerek tüzel kişiliği sona erdirilmek üzere devredildi.

Halen yüzde 50'nin üzerinde kamu payı olan 8 kuruluşun da aralarında bulunduğu 17 kuruluşun yanı sıra 938 taşınmaz, 40 tesis, 10 otoyol ile 2 boğaz köprüsü özeleştirme kapsamında bulunuyor. 68.4 milyarlık özelleştirme 1986 yılından itibaren hız kazanan ve tamamı kamuya ait veya kamu iştiraki olan kuruluşlardaki kamu paylarının özelleştirme kapsamına alınması yoluyla yürütülen program çerçevesinde bugüne kadar toplam 217 kuruluşta hisse senedi veya varlık satış/devir işlemi yapıldı ve bu kuruluşlardan 208'sinde hiç kamu payı kalmadı.

1986 yılından bugüne kadar gerçekleştirilen özelleştirme uygulamalarının toplam tutarı 68.4 milyar dolar oldu. Hedef 320 ihale 2018 için hedef büyüten iktidar en az 320 ihale yapmayı planlıyor. 2017'deki 170 ihalelik programını üçe katlayarak 512'ye çıkartan hükümetin 2018'de de performans programındaki ihale sayısının çok üzerine çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Satışı süren 14 şeker fabrikasının yanı sıra Ankara ve Eskişehir'in de aralarında bulunduğu şeker fabrikalarının ve 302 madencinin öldüğü katliamın yaşandığı Soma havzasının yanı sıra Armutçuk Alacaağzı maden işletmelerinin özelleştirilmesi bekleniyor. Torba Yasa ile maden sahalarını bölme yetkisini alan hükümetin Ereğli'den Kurueaşile'ye kadar uzanan Zonguldak Havzası'ndaki maden işletmelerini de özelleştirme portföyüne almayı planladığı bildiriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.