1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Aday değilim' diyen Abdullah Gül aslında ne demek istedi?
'Aday değilim' diyen Abdullah Gül aslında ne demek istedi?

'Aday değilim' diyen Abdullah Gül aslında ne demek istedi?

Cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını açıklayan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşması Tayyip Erdoğan, AK Parti ve muhalefet partilerine mesajlarla doluydu.

A+A-

TRHABERTV

Abdullah Gül açıklamasında, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın adını hiç bir şekilde geçirmeyerek ona karşı olduğu mesajını net bir şekilde verdi.

İLK MESAJINI ERDOĞAN'A VERDİ

Abdullah Gül aslında ilk mesajını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dünden vermişti.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kendisine adaylık soruları yöneten gazetecilere, "...cami kapısında, cami önünde, bu kadar memleketin geleceğiyle ilgili önemli meseleleri konuşmayı çok doğru bulmuyorum" diyerek, dindar kesimlere mesajlarını cami avlusunda veren Erdoğan'ı hedef aldı. Abdullah Gül'ün bu mesajı aynı zamanda toplumun seküler kesimine de net bir mesajdı.

BEN ADAY OLMADIM SİZ GÖSTERDİNİZ

Gül 'Benim bir organizem vehayut da talebim veya inisiyatif alarak organize ettiğim bir süreç değildir' diyerek sürece kendisinin başlamadığı mesajını verdi.

TÜRKİYE'NİN GELECEĞİMDEN KAYGILIM

Abdullah Gül'ün bu sözlerinin arkasından Türkiye'nin siyasi ve ekonomik sorunlarının önümüzdeki dönemde önünü tıkayacağı mesajını verdi. Bunu da '...Dolayısıyla bir taraftan gelecekle ilgili kaygılarım varken ve toplumun büyük kesiminden de böyle bir sorumluluk yüklenmem gerektiği talebi söz konusu olunca da bunun uzağında durma gibi bir sorumsuzluk göstermeyeceğimi ifade etmişimdir.' söyleriyle belirtti.

BİRLEŞİRSENİZ ADAY OLURUM DEDİM

'...Ben de çok geniş bir mutabakat söz konusu olursa o zaman üstümüze düşeni arkadaşlarımla beraber yapmaktan kaçınmayacağımı da söylemişimdir.' sözleri birleşip gelin mesajı verdiğini ortaya çıkardı.

TEMEL BEY ÇOK UĞRAŞTI AMA BİRLEŞEMEDİNİZ SERZENİŞİ

'...Temel Bey'in yaptığı temaslar sonunda böyle geniş bir mutabakatın ve arzunun ortada olmadığı da gözükmüştür. Dolayısıyla adaylığımla ilgili bir süreç artık söz konusu değildir.' derken bir aday etrafında birleşemeyen muhalefete serzenişte bulundu.

RİSK ALMAZ DİYENLERE DE YANIT VERDİ

Benimle ilgili çeşitleri görüşleri olan, bazılarının 'Risk almaz', bazılarının 'Hep geride durur' gibi bazen seviyeli, seviyesiz birçok eleştirileri karşısında da bir şey söylemek istemiyorum ama ben tarih karşısında vicdanen sorumluyum.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.