1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AKP grubu RTÜK’e sordu: Çıkardığımız yasa ne anlama geliyor?
AKP grubu RTÜK’e sordu: Çıkardığımız yasa ne anlama geliyor?

AKP grubu RTÜK’e sordu: Çıkardığımız yasa ne anlama geliyor?

AKP Meclis grubunun, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) denetim yetkisini internete genişleten tasarının kabul edilmesinden sonra RTÜK’ten yasayla ilgili bilgi istediği ortaya çıktı.

A+A-

Yeni yasa internet üzerinden yapılan görüntülü yayınlarda RTÜK izni ve sonrasında denetimini hükme bağlıyor. CHP yasanın tüm internet medyasının zapturapt altına almayı amaçladığını belirterek karşı çıkıyor.  İktidar cephesi ise durumu “YouTube, Twitter, Facebook için herhangi bir denetim yok. Netflix, Blu TV, Puhu TV gibi sadece internet mecrasından yayın yaptıkları için yayıncı değilmiş gibi algılanan yayıncıları denetleyeceğiz” diye açıklıyor.

Birgün’den Anıl Karaca’nın haberine göre, Meclis’te parmak kaldırarak tasarının kabul edilmesini sağlayan AKP Meclis grubu, RTÜK’ü arayıp geçirdikleri kanunla ilgili bilgi talep etti.

CHP’li üye: Bu kanun nerede hazırlanmıştır

CHP kontenjanından seçilen üyesi olan İlhan Taşcı, kanunu çıkaranların kanunun uygulamada neyi kapsayacağını, ne işe yarayacağını ve boyutlarının ne olduğunu bilmediğini gösterdiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Komisyon aşamasından geçmiş bir kanun. İktidar partisinin milletvekilleri canla başla bu kanunu savundular. Fakat kanun çıktıktan sonra RTÜK’ten bilgi notu istemek; bu kanunu çıkaranların, kanun boyutlarının ne olduğunu bilmediklerini gösterir. AKP kontenjanından 3 kez RTÜK üyeliğine seçilmiş, bir dönem RTÜK Başkanvekilliği de yapan Taha Yücel, kamuoyuyla görüş paylaştı ve ‘Meclis bu yasayla ilgili bizden (RTÜK) görüş almadı. Ben bu yasayla ilgili, çerçevesi sağlıksız kurulduğu için sağlıklı bir sonuca götürmeyeceği kaygısını taşıyorum ve çok ciddi endişelerim var’ dedi. RTÜK’teki AKP kontenjanından seçilmiş üyelerden görüş almadılarsa, Meclis’teki vekiller de kanunun ne anlama geldiğini bilmiyorlarsa bu kanun nerede hazırlanmıştır, kim hazırlamıştır ve parlamentoya getirilmiştir? Milli iradenin en yüksek tecelli ettiği yer TBMM’dir. Ama baktığımız zaman, milli iradenin, meclis iradesinin üzerinde bir irade var ki, bir taraftan AKP kontenjanından seçilen üye ‘görüşümüz alınmadı’ diyor, öte yandan milletvekilleri el kaldırdıkları yasayla ilgili RTÜK yönetiminden bilgi istiyorlar. Bu çok vahim bir tablodur.”

‘Yasa parlamentoda hazırlansaydı böyle olmazdı’

AKP kontenjanından seçilmiş bir RTÜK üyesinin YouTube’un denetleneceğini söylerken, bir diğerinin denetlenmeyeceğini söylemesinin yasanın teknik açıdan sağlıklı zemine oturtulmadığını gösterdiğini belirten Taşçı, “Tasarı gelir, konuşulurken kurumdan görüş alınır. Bakıyorsun, almamış. Ta ki kanunu çıkarıncaya kadar. RTÜK’e yetki veriyor, ama haber vermiyor. Sonra çıkardığı yasayı, ‘Bu ne anlama geliyor’ diyerek RTÜK’e soruyor. Bu yasa metni parlamentoda hazırlanmış olsaydı, kanun çıktıktan sonra RTÜK’ten bilgi notu isteyecek bir tablo olmazdı” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.