1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Aziz Yıldırım: Perşembe günü Şenol Güneş tiyatro oynadı
Aziz Yıldırım: Perşembe günü Şenol Güneş tiyatro oynadı

Aziz Yıldırım: Perşembe günü Şenol Güneş tiyatro oynadı

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım Asbaşkan Şekip Mosturoğlu, olaylı Beşiktaş derbisinde yaşananlarla ilgili basın toplantısı düzenliyor.

A+A-

1995-96 yılıydı Trabzon'da Otto Bariç'in sırtına taş geldi ve o da yere düştü. Sahadan ayrıldık ve magnumla mı vuruldu dedi. 2 yıl ceza aldık sonra bu ceza 1 yıla düştü. 98'de ben geldim ve ceza bitince yeniden kupada yer aldık. Otto Bariç'e o gün Türk medyası her türlü suçlama ve hakareti yaptı. Perşembe günü oynanan maçın ardından bazı haberler çıktı Güneş'in yaptığı 'Yandım Allah' dercesine açıklamalar yaptı. Güneş'e yapıldığı zaman bir şey olmayacak ama Fenerbahçe'ye gelince herkes her şeyi yapabilir. Güneş burada tiyatro oynamıştır. Ondan beklenen Güneş gibi, filozof gibi konuşan eğitici bir insanın maçın devam etmesi için gayret etmesini bekler ve isterdik. Onu yapsa haklı olurdu. Siz tiyatro oynayacaksınız kafasına dikiş atıldı - atılmadı bu tartışmalar. Tolga Trabzonspor, Mustafa Pektemek Trabzonsporlu... 95-96 ve 2010-11 yıllarındaki şampiyon olamamaların acısını çıkarmaya çalışıyorlar. Bursa'dan bağırıyor Şenol Güneş, 'Burada havalar temiz' diye... En az sizler kadar temiziz. Biz ona saygı gösteriyoruz, onun da bize saygı göstermesi lazım. Buraya maça geliyor bordo kravat ve takım elbiseyle geliyor.

Ben yapılacak her türlü küfür ve şiddete karşıyım. Bu olaylara bu olaylarda kumpas vardır, incelemeler devam ediyor. Son zamanlarda çok fazla Passolig alınmıştır.

Şenol Güneş oyuncunun gırtladığını sıkar bir şey denmez. Denizli maçı 16 dakika uzatıldı. 20 defa maç durdu, şampiyonluğu kaçırdık tabi. O maç kriterlere veya şikayet edilen konuya benziyor mu? O gün maçın durdulması ve bizim lehimize karar verilmeliydi. Ama Fenerbahçe kelimesi var önünde...

Git hakemle konuş bütün haklarını tüketti. 'Söyle dirayetli olsun' dedim. Hakem de 'Kafalarına bir şey gelirse tatil ederim' demiş. Bugüne kadar uygulandı mı? Hayır. Fenerbahçe milat olsun. Temsilcilere, emniyete söylememe rağmen neden sen maçın hakemi olarak korner köşelerinde polisler beklemiyor. Polis gelemiyor çünkü hakemin söylemesi lazım. Ertuğrul'un kafasına taş atıldı Sivas'ta neden maçı tatil etmedin. İçeri girdin, daha sonra maçı tatil ediyorsun. İçeri de görüşmeler yapıyor, hakemlerin kendi aralarında konuşulan

İki kulüpte 100'er yıllık çınarlar ve dostlar. Ama hayır ceza neyse o uygulanmalıdır. Kimseyi tehdit etmiyoruz ama doğru kararın verileceğini düşünüyoruz. Bu camia sıkışmış durumdadır. Fenerbahçe haklarının hepsi savunulmalıdır. Kurşunlandık bunun faali bulunmalıdır. 24 Haziran seçimi yaklaştıkça FETÖ örgütü bir şeyler yapabilir hepimiz dikkatli olmalıyız.

Masada alınan skora değil, sahada oynanarak alınan skora saygılıyız. Yarım kalan maçın devam etmesini istiyorlar. Ben ise Beşiktaş'ın hükmen mağlup sayılması gerektiğini söylüyorum. Koltuk atıldı,o atıldı, bu atıldı deniyor. Peruk atılmıştır, bozuk para atılmıştır.

SORU - CEVAP KISMI

Yıllar önce İBB ile Diyarbakırspor maç yaptılar. Olaylar çıktı, Diyarbakır'ın ligden düşürülmesi gerekiyordu ve Fenerbahçe, bu memleket meselesidir diyerek buna tenezzül etmedi. Galatasaray - Fenerbahçe maçı ilk devre hakemi yabancı madde Mehmet Topal düştü sardılar oyuna devam etti. Aklında başka bir düşünce olsaydı etmezdi, hastaneye giderdi. Biz bunlara tenezzül etmedik. Biz herkese saygılıyız. O da Fenerbahçe'ye saygı göstermek adına maçı bitirecekti.

Tolga'nın annesi vefat ettiğinde bu tribünler onun için tezahüratlar yaptı. Tolga bunları unutmasın. Herkes dua etmeli ki daha vahim olaylar yaşanmadı.

Beşiktaş'ın maçın kaldığı yerden devam ettirme kararı çıkarsa maça çıkmayacak iddia ediliyor sorusuna Mosturoğlu, "Bunu yapmanın belirli bedelleri var. Kurul kararını vermeden kurul ve kurumlar için bir şey söyleyemeyiz. Başkan da izah etti, kötü örnekler üzerinden Fenerbahçe hedef alınıyor. Bıçak kemiğe dayanmış hatta geçmiştir." dedi.

Biz uğradığımız maddi zararın karşılığını almak için Tolga Zengin'i dava edeceğiz.

Göztepe maçı öncesinde seneye 'Demba Ba'yı alacağız' diyor. Şekip Bey Emenike transferi yüzünden hapis cezası yattı. Yok mu bu ülkede savcı ya?�Biz gerçek kimliğimizle ortadayız onlar değiller. Her yerde konuşuruz ben değil biz demeliyiz. Biz geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Hastaneye gidecektik, orada taraftar var gitmeyelim. Mehmet Topal'ın başı kanadığında Hasan Çetinkaya'nın kafası kanadığında gelip bir geçmiş olsun dediler mi? Her şeyi bizden bekliyorlar. Böyle bir şey yok.

İŞTE ŞEKİP MOSTUROĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

Şenol Güneş'in tekrar kararı halinde maça çıkmama sözlerinin hatırlatılması üzerine Mosturoğlu "Beşiktaş'ın bunu (Maça çıkmama) yapacağını düşünmüyorum. Bu durumun yaptırımları var. Şu anda kurulları baskı altına almaya çalışıyor. Bu açıkça şantajdır." dedi. Mosturoğlu ayrıca konuyla ilgili "Beşiktaş maçında Van Persie dil çıkardı ve Şafak Bey bizzat suç duyurusunda bulundu. Van Persie, bunun futbolun doğasına aykırı olduğunu söylüyordu. Biz, Beşiktaşlı oyuncular için suç duyurusunda bulunmayacağız. Tolga Zengin'i uğradığımız maddi zararlar için dava edeceğiz." şeklinde konuştu.
Şekip Mosturoğlu ilk olarak Beşiktaş'ın sahadan çekildiğini belirtirken,"Olay tamamen bir taraftarlar, Tolga Zengin'in göz göze temasıyla başlıyor. Oğuzhan Özyakup, Tolga'yı teşvik ediyor. Bu kadar görüntüye rağmen bir kısım medya yalan, dolan ve karalamayla olayı sunmaya çalışıyor. Teknik direktörün kafasına koltuk atıldığı ve Beşiktaşlı oyuncuların izin alarak içeri gittiği belirtildi. Görüntüleri izlediniz, olaylar bu şekilde mi olmuş? Gökhan Gönül içeride 'Sahaya çıkalım yoksa hükmen yeniliriz diyor. İzinsiz gittikleri ortada. Aykut Kocaman maçın tekrar oynanması gerektiğini söyledi. Ancak bana göre durum çok açık, Trabzonspor - Fenerbahçe (Otto Baric) maçındaki olay emsal alınırsa, Beşiktaş sahadan çekilmiştir 3-0 hükmen yenilgisine karar verilir."ifadelerini kullandı.

'HÜKMEN MAĞLUBİYET...'

Derbiyle ilgili hükmen yenilgi beklediklerini dile getiren Şekip Mosturoğlu,"Mete Kalkavan, Beşiktaş'ın sahadan çekildiğini görüyor. Beşiktaş'ı ve Şenol Güneş'i sahaya çağırıyor. Şenol Güneş'in arkasından giderek gerek olmadığı halde ismen sahaya çağırıyor. Gökhan Gönül'ün söyledikleri de ortada. Mete Kalkavan durumu kurtarmak için maçı tatil ediyor. Bu görüntülerin başında olayların olmasına neden olan Beşiktaşlı futbolcular çok net belli oluyor. Sadece Tolga Zengin, tüneldeki olaydan dolayı sevk edildi. TFF yönetim Kurulu bir karar vereceği için oraya bir savunma yapılamıyor. Birinci tezimiz, Beşiktaş'ın hükmen yenilgisi çünkü sahadan çekildiler. Mete Kalkavan iki tane madde sayıyor, birincisi müsabakada olan olaylar, ikincisi Şenol Güneş'in başına aldığı madde. Maç 57. dakikada tatil ediliyor, saha içerisinde Şenol Güneş ve Beşiktaş'a yaptığı hareket 'Sahaya gelin.' Mete Kalkavan sahanın güvenliği olduğunu işaret ediyor, bunu da uyarılarıyla gösteriyor." dedi.

'MAÇ KALDIĞI YERDEN TEKRARLANMALIDIR'

Tatil kararının hukuka aykırı olduğunu söyleyen Mosturoğlu;''Mardin 47 Spor ile Arsin Spor maçı tatil edildi. Ancak o maçın hakemi Arsin Spor kalecisinin hem yaralandığını gözüyle görüyor hem de 112 sağlık personeline durumunu tarafsız olması için soruyor. Bizim olayımızda böyle bir şey yok. Mete Kalkavan'ın maçı tatil etmesi hukuka uygun değildir. Ayrıca TFF'nın tatil kararına aykırı bir işlem yaptı. Emsal kararlar esas alınırsa, maç kaldığı yerden tekrarlanmalıdır. UEFA sopasının yeni şeklini gazetelerde görüyoruz. Ne Fenerbahçe ne de kamuoyu bunlara kanmamaktadır. FETÖ iletişimi olan bu yolun son bulması gerekmektedir. Ayrıca Fenerbahçe'nin en ağır şekilde cezalandırılması gazetelerde yer almaktadır. Fenerbahçe'ye birçok maçta, birçok yabancı madde atılmıştır. Bu maçlarda alınan kararlar da ortadadır. Bu kararlar emsal olarak kabul edilmezken, Fenerbahçe'ye bu kez emsal olması için ağır cezalar verilmesini istemek bizim saf olduğumuzu düşünmektir." dedi.

'ŞENOL HOCA, PARAYA BİZDEN FARKLI DEĞER VERİYOR'

Şekip Mosturoğlu son olarak Şenol Güneş hakkında konuşurken, "Şenol Güneş, 3 Temmuz'dan tutsak olduğumuz zamanda benimle ilgili bir iddia ortaya atmıştı. Ve gerçek yüzünü ortaya koymuştur. Kamuoyunda gösterilen derin filozofik yüzünün ardındaki gerçekleri de göstereceğim. (Şenol Güneş'in maçlardaki görüntüleri ve basın toplantılarından açıklamaları gösterildi.) Takdir kamuoyunundur. Şenol Hoca, paraya bizden farklı değer veriyor. Bahsettiği konu, TFF'nin sözleşmesini feshetmesi sonucu Tahkim Kurulu'na açtığı davayla ilgili. Şekip Mosturoğlu'nun noter ihtarnamesini değiştirdiğimi söylüyor. Ben bunu nasıl yapabilirim? Bunu bir açıklarsa, cevap veririm. O dönemde TFF ile 3 yazışması var, sanırım beni noter zannediyor. Şenol Güneş, 4 yıl boyunca Digitürk'e göre uyarlanmış döviz kuruna göre parasını aldı ve hiç sesini çıkarmadı. Fakat görevden ayrıldığı zaman döviz kuruna karşı çıktı. Paraya değer vermeyen ve TFF'de parasını bırakan hocam, 48 aylık alacak farkını istedi ve Tahkim Kurulu bunu reddetti. O günkü Tahkim Kurulu'nda kimler vardı, açıklayayım. Başkan Türker Arslan'dı. Üyelerden biri Celil Demir Bakırcıoğlu, Bakırköy savcısıdır, Trabzonlu'dur. Bütün talepleri 5-0 reddedildi. Şenol Güneş'in nasıl bir kini varsa bunu benden bildi ve 3 Temmuz'da biz tutukluyken, biz konuşamazken bunları anlattı. TFF'den 5 aylık alacağını alamadığını söylüyor. Şenol Hoca, o günlerde günahımızı aldı. 3 defa nasıl noter tebligatını değiştirmişim, bunu açıklamalı. Ben soruyorum, 15 yıl olmuş, bu parayı almayı hak etmediğin Tahkim Kurulu ile kesinleşmiş, insanları zan altında bırakman sana ne kadar yakışıyor?"

KAYNAK:hürriyet.com.tr

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.