1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakanlık kanser yapan gıdaları gizliyor mu?
Bakanlık kanser yapan gıdaları gizliyor mu?

Bakanlık kanser yapan gıdaları gizliyor mu?

Cumhuriyet Gazetesi'nden Bülent Şık'ın haberine göre, halk sağlığını tehdit eden pestisitin maddesi en çok taze fasulye, biber, hıyar, marul, maydanoz, çilek, erik ve elmada çıktı.

A+A-

Antalya, Ergene ve Dilovası'nda, 2011-2016 yılları arasında kapsamlı bir araştırma yapan Sağlık Bakanlığı, sebze ve meyvede kullanılan pestisitin isimli ilaç kalıntısının, normal değerlerin çok üzerinde olduğunu ve bunun da kansere yol açtığını tespit etti.

Ancak bu sonuçlar bugüne kadar kamuoyu ile paylaşılmış değil.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Bülent Şık'ın haberine göre, halk sağlığını tehdit eden pestisitin maddesi en çok taze fasulye, biber, hıyar, marul, maydanoz, çilek, erik ve elmada çıktı. Suda ise, yine kanserojen etkiye sahip hidrokarbon kalıntılarına rastlandı.

Türkiye'de her sekiz ölümden birinin nedeni kanser. Ancak bu oran bölgelere göre farklılık gösteriyor. Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’de yaklaşık her dört ölümden biri, Kocaeli Dilovası bölgesinde (yüzde 37) her üç ölümden ve Antalya ilinde ise her 10 ölümden birinin nedeni kanser.

Kocaeli Dilovası ve Ergene Nehri Havzası gibi alanlar, kansere neden olan maddelerle aşırı derecede kirletildiği için hem hastalık daha sık görülüyor hem de ölüm oranları yüksek.

Habere göre, Ergene Nehri Havzası’nda Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illeri yer alıyor. Bu illerde yer alan sanayi tesisleri açığa çıkardıkları atık suları herhangi bir kimyasal arıtma yapmadan nehre boşaltıyorlar. Nehir aşırı yağışlar sonucu taştığında bütün Ergene Ovası zehirli kimyasal maddelerle kirleniyor. Bu zehirli maddeler yeraltı sularına ve yetiştirilen gıda ürünlerine de bulaşıyor.

Marmara Denizi’ne dökülen akarsu denizdeki kabuklu canlılardan balıklara bütün yaşam formlarına zehirli kimyasal maddelerin bulaşmasına neden oluyor. Ülkemizin kanser tartışmalarında öne çıkan bir başka bölgesi ise Kocaeli ilinde yer alan Dilovası.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırma “Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli İllerinde Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi” başlığını taşıyor.

Araştırmada Ergene Nehri Havzası’nda yer alan Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illeri; Dilovası bölgesinin de içinde bulunduğu Kocaeli ve Antalya’da yapıldı. Bu illerde yaşayan insanlardan ve yerleşim bölgelerinden alınan binlerce örnekte kanser hastalıklarına neden olan kimyasal maddeler araştırıldı.

Sonuç hiç de iç açıcı değildi. Zehirli maddelerin bu gıdalardaki oranı hayli yüksekti ancak Sağlık Bakanlığı bu bilgileri halka açıklamadı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.