1. HABERLER

  2. EKONOMİ-FİNANS

  3. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı kadro sayısını açıkladı
Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı kadro sayısını açıkladı

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı kadro sayısını açıkladı

Bakan Sarıeroğlu, "Bugün itibarıyla, öngördüğümüz üzere, 4C'den 4B'ye geçiş ve geçici mevsimlik işçilerimizle birlikte 900 bini aşan kişiye dokunan bir çalışmayı tamamlamış durumdayız." dedi.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Bakanlıkta, Alt İşveren İşçilerinin Kamuda İstihdamı Bilgilendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, geçmişten miras olan ve uzun yıllardır çalışanların gündeminde olan taşeronla ilgili çözümün AK Parti iktidarı sayesinde başarıldığını söyledi. 

Taşeronlarla ilgili daha önce yapılan mevzuat düzenlemelerini anımsatan Sarıeroğlu, son olarak hayata geçirdikleri düzenlemede de taşeronla ilgili "Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı" tanımını kullandıklarını hatırlattı. 

Tüm çalışmanın bu tanım çerçevesinde gerçekleştirildiğine işaret eden Sarıeroğlu, "900 bin emekçi kardeşimizi ilgilendiren, merkezi bütçe ile düzenlenen kamu kurum ve kuruluşlarımızdaki kardeşlerimizin 4D kadrosuna geçişi, belediyelerimizde il özel idarelerimize çalışan taşeron emekçisi kardeşlerimizin belediye iştiraklerindeki istihdamı, yine 4C'deki kardeşlerimizin 4B statüsüne geçirilmesi, 12 ayın altında sürelerle çalışan taşeronların yine aynı sürelerle kadrolarının alınmasının sağlanması. Yine mevsimlik geçici işçilerimiz 5 ay 29 gün çalışıyorlardı, onların çalışma sürelerini 4 ay daha uzatma imkanı getiren kapsamlı bir düzenleme yaptık. 900 bin kardeşimizin hayatına, ailelerine, hanelerine, yuvalarına, geleceklerine etki eden bir çalışma." diye konuştu. 

Hazırlıklar için 312 saatlik 69 toplantı yapıldı

Sarıeroğlu, hazırlık aşamasında KHK çıkmadan önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Maliye ve İçişleri bakanlıklarındaki bürokratlar ile alt işveren işçisi çalıştıran tüm bakanlıkların görüş ve önerilerinin alındığını, 312 saat çalışıldığını ve 69 toplantı yapıldığını aktararak, "Tüm bu çalışma maratonunun sonunda tüm beklentilerin önüne geçen, çalışma hayatında cumhuriyet tarihindeki en kapsamlı düzenlemesini hayata geçirdik." diye konuştu. 

"Sürecimizi 15 bin 352 iş yerinde yürüttük"

Sarıeroğlu, dün itibariyle taşeron işçilerin kamuya geçişlerini tamamladıklarını ve zor bir süreç geçirdiklerini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu kadar süreç içerisinde en yoğun günü dün olarak gerçekleştirdik. Hem heyecanlıydık, takip ettik sistemimizden, halen sistemimize girişler devam ediyor. Bu anlamda bizler de sizlerle aynı sevinci, aynı heyecanı dün bütün çalışma arkadaşlarımıza beraber yaşadık. Sürecimizi 15 bin 352 iş yerinde yürüttük. Ülke genelinde kamu kurum ve kuruluşlarıyla mahalli idareler nezdinde işçilerimizin başvuru, itiraz ve sınav işlemlerini gerçekleştirmek üzere 11 bin 97 tespit komisyonu, 11 bin 97 sınav komisyonu, 4 bin 883 itiraz komisyonu olmak üzere toplam 27 bin 77 komisyon kurulmuştur, Türkiye çapında. Bu komisyonlarda 81 ilimizde 15 bin 352 iş yerimizde toplam 145 bin 151 kamu görevlisi arkadaşımız bu çalışmaların sağlıklı yürütülmesi için sabahlara kadar çalıştılar. 

Bugün itibarıyla öngördüğümüz üzere merkezi idarelerde, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında, mahalli idarelerde yine 4C'den 4B'ye geçiş, geçici mevsimlik işçilerimizle birlikle 900 bini aşan kişiye dokunan bir çalışmayı tamamlamış durumdayız. Ben, Tüm emekçi kardeşlerimize, kıymetli ailelerine ve aziz milletimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum."

Sarıeroğlu, önümüzdeki süreçte İçişleri Bakanlığınca belediye şirketlerinde ve iştiraklerinde işe alım süreçleriyle ilgili bir yönetmelik yayımlama hazırlığı içerisinde olduklarını açıklayarak, "Çalışma Bakanlığı olarak, Maliye Bakanlığımızla birlikte kamuda bundan sonra işçi alımlarıyla alakalı süreçleri tekrardan dizayn eden bir çalışma içerisindeyiz. Bunları yakın zamanda kamuoyunda paylaşacağız" bilgisini verdi. 

Taşeron işçilerin gelirleri, uygulamalar ve çalışma koşullarında çok ciddi düzenlemeler ve fark edecekleri iyileştirmeler olacağını aktaran Sarıeroğlu, 4C'den 4B'ye geçeceklerle ilgili yüzde 11 ücret zammı gerçekleştirdiklerini, 4B'lilerin izinleri konusunda da kapsamlı bir hazırlık içerisinde olduklarını kaydetti. 

Cumhurbaşkanlığında 819 taşeron kadroya geçti

Sarıeroğlu, kurum ve kuruluşlardan rakamların halen sisteme girdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanlığımızda 819 taşeron kardeşimizin kadroya geçişi tamamlandı. TBMM'den bin 162 kardeşimizin 5'i bu süreçte bir eleme söz konusu olmuş, güvenlik soruşturması ve sınav sebebiyle, bin 157'si kadroya geçiş itibarıyla sürecini tamamlamış. Başbakanlığımızdaki taşeron kardeşlerimizin tamamı, bin 221 kardeşimiz ,Başbakanlıktan kadroya geçiş sürecini tamamlamış durumda. Kendi bakanlığım, Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı olarak, hem bağlı hem ilgili kurum ve kuruluşlarımızda, 81 ilimizde 7 bin 480 kardeşimizin dün itibarıyla geçişlerini sağladık."

En yoğun taşeron işçinin çalıştığı Sağlık Bakanlığında ise Türkiye'de 3 bin 300'ün üzerinde hastane merkezleri ve sağlık kuruluşlarının olduğunu vurgulayan Sarıeroğu, "Toplamda 148 bin 489 emekçi kardeşimizin sadece Sağlık Bakanlığında kadroya geçiş işlemi dün itibarıyla tamamlanmış durumda. Tüm süreç içerisinde sadece güvenlik soruşturmasıyla ilgili 81 ilimizde 3 bin 300'ü aşan ilgili kuruluşlarında toplam 572 kardeşimiz sadece bu süreçten faydalanamamış, güvenlik soruşturması sebebiyle. Gençlik ve Spor Bakanlığımızda 35 bin 697 kardeşimiz kadroya geçmiş ve güvenlik soruşturması nedeniyle sadece 6 kardeşimiz sürecin dışında kalmış. Çok abartılı rakamlar dünden itibaren ifade ediliyor ama bizim elimizde il, il, kurum kurum Türkiye genelinde tüm süreci takip ettiğimiz için verilerimiz net." ifadelerini kullandı.

İstanbul'da 114 bin 432 kişi kadroya geçti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında 31 bin 991 kişinin, Milli Eğitim Bakanlığında 31 bin 908 kişinin kamuya geçişini tamamladığını bildiren Sarıeroğlu, şunları söyledi:

"Sadece 4 bakanlığımızdaki kadroya geçen sayısı 255 bin 565'tir. Diğer bakanlıklarımız, özel bütçeli kuruluşlarımızla birlikte, belediyelerimizle birlikte bu rakam 900 bini aşmıştır. En fazla taşerondan kadroya geçişin olduğu ilimiz İstanbul, bu bağlamda 114 bin 432 kardeşimizin kadroya geçiş işlemi yapıldı. Ankara'da 66 bin 510, İzmir'de de 34 bin 400 kişinin dün itibarıyla kadroya geçiş işlemleri tamamlanmış durumda." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.