1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çavuşoğlundan ABD'ye YPG çıkışı
Çavuşoğlundan ABD'ye YPG çıkışı

Çavuşoğlundan ABD'ye YPG çıkışı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD'nin Suriye'de YPG ile işbirliği yapmasını sert bir dille eleştirdi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Amerika’nın Suriye ve Irak’ta IŞİD terör örgütüne karşı YPG ile işbirliği yapmasını bir kez daha sert bir şekilde eleştirdi. Türkiye’nin Afrin operasyonunu başlatmasının ardından YPG güçlerinin IŞİD’e karşı mücadelesinin sekteye uğradığı ve örgütün Türk ordusuyla savaşmaya başlamasının bu örgüte güvenilmeyeceğinin bir işareti olduğunu ifade etti. Çavuşoğlu, “Örgütün bu seçimi dahi onlara güvenme stratejisinin, ahmaklığının bizatihi emaresi olduğunu düşünüyorum” dedi. Çavuşoğlu ayrıca Türkiye’nin IŞİD’in yeniden biraraya gelmesine izin vermeyeceğini ve bu noktada Amerika’yla çalışacağını ifade etti. Çavuşoğlu bu noktada Amerika’nın da Suriye’de Türkiye’nin de liderliğiyle ortaya çıkan geleceğe yönelik yol haritasına Amerika’nın da destek vermesini umduğuna değindi.

Çavuşoğlu Amerika’nın mevcut politikalarının bir önceki Başkan Obama yönetiminin şaibeli politikalarının Trump yönetimine uzanması olduğunu iddia ederken yeni Dışişleri Bakanı olması beklenen Pompeo’nun göreve gelmesiyle ve yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’un kararlarıyla bu politikaların düzelmesini beklediğine dikkat çekti. Çavuşoğlu bu noktada, “ABD, kendi değerleri ve teröristlerin ana hedeflerinden olan Türkiye ile 66 yıllık müttefikliğine rağmen teröristlerle bir ittifak oluşturmaya karar vererek tüm eleştirmen ve muhaliflerinin ekmeğine yağ sürmüştür” ifadelerini kullandı.

"TERÖRİZM KÜRTLER DAHİL HERKESE ZARARLI"

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Dışişleri Bakanı ayrıca, IŞİD’e karşı elde edilen başarının YPG ile işbirliğinden kaynaklanmadığını, Irak Ordusu ve Türkiye’nin de dahil olduğu koalisyonun çabaları sayesinde olduğunu belirtti. Çavuşoğlu Türk ordusunun IŞİD’e doğrudan müdahale ederek örgütü Kuzey Suriye’de Cerablus’ta bozguna uğratan tek NATO üyesi ülke olduğunu ifade etti.

Foreign Policy dergisinde yer alan makalesinde Çavuşoğlu, IŞİD, Suriye’deki durum ve Zeytin Dalı Operasyonu’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Afrin operasyonu konusunda, “Zeytin Dalı Harekatı’nın, ‘Türklere karşı Kürtler’ mücadelesi gibi tasvir edilmesine de engel olmalıyız. PKK ve YPG’li teröristlerin, Kürtleri temsil etmediği bariz olmalıdır. YPG, Suriye’de kontrol altına aldığı topraklardan yaklaşık 400.000 Kürtü sınır dışı etmiştir. Söz konusu Kürtler, YPG izin vermediği için Suriye’ye geri dönemediler. Türkiye, bütün Kürtlerin, iki taraf arasında kaldıkları tüm ülkelerde, barış ve refah içinde yaşamasını arzu etmektedir. PKK’nın mikro milliyetçiliği ve terörizm Kürtler dahil herkese zararlıdır” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu bu çerçevede söz konusu operasyonun amacının meşru müdafaa olduğunu hatırlattı ve terör örgütünün Irak ve Suriye sınırlarından Türkiye’ye yönelik saldırılarına dikkat çekti. Çavuşoğlu, “Sınırlarımızdaki büyük PKK/YPG terörist kampları iki ayrı amaca hizmet etmiştir. Birincisi, PKK’nın terör harekatları için Kuzey Irak’a ilave olarak bir ek cephe açmak ve bunları daimi bir terör şeridi oluşturmak amacıyla bir araya getirmekti. Afrin’de el koyduğumuz silahlar ve askeri altyapı, bu değerlendirmeyi kesin olarak kanıtlamaktadır. Terör kamplarının ikinci amacı, Suriye ve Irak enkazı üzerinde DEAŞ tarafından tahliye edilen bölgelere inşa edecekleri kendi küçük devletleri için güvenli bölgeler oluşturmaktı. Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı, çöküşün daha büyük bir savaşa dönüşmesini ve terörizmin yükselerek Avrupa ile ABD’yi içine çekmesini engellemektedir. Bunun yerine, barışa giden bir yol açmaktadır” diye yazdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.