1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP’li Özel, Başbakan Yıldırım'ın belgelerini paylaştı
CHP’li Özel, Başbakan Yıldırım'ın belgelerini paylaştı

CHP’li Özel, Başbakan Yıldırım'ın belgelerini paylaştı

CHP'li Özel, Başbakan Binali Yıldırım'ın 15 Temmuz gecesinde nerede olduğuna ilişkin komisyon tutanaklarını dağıttı.

A+A-

Meclis Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen 23 Nisan özel oturumunda, CHP’li Özgür Özel ile Başbakan Binali Yıldırım'ın arasında yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi tartışmasında yeni bir gelişme yaşandı. Özel’in o gece Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nerede olduğuna dair İstanbul Valisi Vasip Şahin'in de açıklamalarının yer aldığı Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu tutanaklarını açıkladı.

TUTANAKLARI OKUMAK İÇİN LİNKİ TIKLAYIN

REŞAT PETEK’E TEPKİ
Yazılı bir açıklama da yapan Özel, “Araştırma Komisyonu Başkanı sıfatıyla Adalet ve Kalkınma Partisi Burdur Milletvekili Reşat Petek yaptığı açıklamayla, aktardığım ifadelerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, ifadelerimi doğrulayan bir kaydın bulunmadığını ileri sürmüştür. Darbe girişimine ilişkin tüm gerçeklerin açığa çıkması yönünde, girişimin yaşandığı ilk dakikadan itibaren büyük gayret gösterilmesi gerektiğini savunan ve gayret de gösteren partimizi ihanet içinde olmakla itham eden Burdur Milletvekili Reşat Petek, başkanlığını yaptığı komisyonun tutanaklarını çarpıtmaktan kaçınmamaktadır” ifadelerini kullandı.

'TEKRAR ILGAZ’A DÖNMÜŞTÜR'

Tutanaktan iddiasıyla ilgili bazı bölümlere yer veren Özel, “Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ergin Ergül'ün, 3 Kasım 2016 günü Araştırma Komisyonu'na yaptığı açıklamada, darbe girişimi gecesine ilişkin olarak, ‘Başbakanlık korumaları Başbakanımıza konutundan ayrılması gerektiğini söylemiş ancak kendisi konutundan ayrılmayı reddetmiştir. Ancak daha sonra 5 tankın Başbakanı almak üzere konuta yaklaştığı bilgisinin alınması sonrası, Başbakanımız krizi konuttan yönetme imkanının kalmadığını görünce kara yoluyla Ankara'ya doğru hareket etmiştir. Krizi bir süre Bolu Karayolları şantiyesinde yönetmiştir’ ifadelerini kullanmış, bu ifadeler 3 Kasım 2016 gününe ait 81 sayfalık komisyon tutanağının 8'inci sayfasında yer almıştır. Müsteşar Yardımcısı Ergin Ergül, komisyona ayrıca ‘Ilgaz çıkışında bir jandarma aracı tarafından Başbakanımızın konvoyuna ateş açılmış, bunun üzerine konvoy tekrar Ilgaz'a dönmüştür. Kriz yönetimine Ilgaz'dan devam edilmiş’ ifadesini kullanmış, bu sözler de tutanağın 10'uncu sayfasında bu biçimiyle kullanılmıştır” dedi.

“KULE ALINDI”

Açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili detaylara da yer veren Özel, “İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın 1 Kasım 2016 günü Araştırma Komisyonu'nda, ‘Cumhurbaşkanımız havada olduğunu bize söylemedi. Ben Cumhurbaşkanımızın İstanbul'a geleceğini bilmiyordum. O anda havadaymış yani o da onu bizle direkt paylaşmadı yani İstanbul'a iniyorum havadayım demedi ama anlıyorsunuz yani ‘Kule çok önemli Mustafa Bey' deyince bir yorum yapıyorsunuz siz… On-on beş dakika içinde kuleyi aldılar ve biz döndük Cumhurbaşkanımıza ‘Kule alındı' dedik ve ondan sonra indi’ ifadelerini kullanmış, açıklamaları komisyon tutanağının 34'üncü sayfasında yer almıştır” ifadelerini kullandı.

Özel, açıklamanın son kısmındaysa; “Genel Kurul'da yaptığım açıklamaların tamamının Araştırma Komisyonu'nda ilgili kurum yetkililerinin ifadelerinden alıntılanarak kullanıldığı, sayfalarını da verdiğim tutanaklardaki ifadelerle ortadadır. Konuşmamda bir iddiayı değil, somut gerçekleri ifade ettiğimi bir kere daha kamuoyunun bilgisine sunuyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.