1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Cumhurbaşkanı Başdanışmanından tuhaf sözler
Cumhurbaşkanı Başdanışmanından tuhaf sözler

Cumhurbaşkanı Başdanışmanından tuhaf sözler

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik katıldığı televizyon programında Türkiye'nin dış siyaseti ve Afrin operasyonu ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İlnur Çevik CNNTürk’te yayınlanan Hakan Çelik’in programa katıldı.

Türkiye’nin dış politikasını değerlendiren Çevik, Türkiye’nin Suriye’de İsrail’in yaptığı şeyi yaptığını söyledi. Çevik şu ifadeleri kullandı:

“Zararsız gibi görünen DEAŞ'a karşı yapıyorum kardeş dedi ve girdi oraya. Sonradan Türkiye oradan edindiği tecrübeyle, çok önemli tecrübeler elde edildi. DEAŞ'a karşı yapılan bu mücadelede Batılılar bizi yarı yolda bırakmaya kalktılar, bize mühimmat vermemeye başladılar. Sırf orada başarısız olalım diye. Biz o operasyonu alnımızın akıyla bitirdik.

Orada dersler aldık. Mesela ÖSO'yu çok daha iyi yetiştirmemiz gerektiğine... Bir de tabi o operasyonun başarısı ÖSO birliklerine yeni katılımlara yol açtı. Birçok muhalefet gücü yüreklendi. Herkes DEAŞ kalıntılar, El Kaide kalıntılar... Hayır onlar orada muhalif güçlerdi ama zayıftılar. Hiç kimse birbirine güvenmiyordu. Bu ÖSO olayı bizim başarımızda dedi ki muhalifler 'Bir araya gelebiliyoruz ve Türkiye de arkamızda olduğu zaman baya bir şey yapabiliriz.'”

Programın sunucu Hakan Çelik’in "Türkiye orta vadede ÖSO'ya güvenebilir mi böyle eleştiriler de var" sorusu üzerine İlnur Çevik şunları söyledi:

“Şimdi ÖSO gerçek anlamında bakılırsa gerçekten bulaşıkçılar, aşçılar, şunlar bunlar, muhalif insanlar. Normal vatandaş. El Kaide’ci falan değil... İsrail de bunu çok iyi biliyor. Peki kimse niye sesini çıkarmıyor. İsrail Golan Tepeleri'nden 40 kilometre Suriye'nin içine girdi. Güvenli bölge tesis edeceğim diye. Yıllardır bağırıp çağırıyoruz bizim sınırımızda güvenli bölge tesis edelim diye Amerikalılara diye. Boyuna arkalarına dönüyorlardı bize. İsrail bunu Golan Tepeleri'nde yaptı. Şimdi İsrail 40 kilometre girdi bu bölgeye, bizim yaptıklarımızın aynısını yapıyor. Kuzeyde biz ne yaptıysak...

İnsanlara yardım götürüyoruz, onlara yeni bir sistem kuruyoruz. İsrail orada onu yaptı. Ama bir şey daha yaptı İsrail, oradaki ÖSO birliklerinin iki tane koluyla İsrail işbirliği yapıyor. Onlara roket veriyor, Suriye'ye karşı kullanılmak üzere, Amerika vermediği için, Ürdün vermediği için İsrail veriyor. Bunlar her yerde biliniyor. ÖSO demek ki öyle tü kaka bir şey değil ki İsrail de bunu kullanıyor.”

"RUSYA KENDİNİ CUMHURBAŞKANIMIZA KANITLIYOR"

Çevik ayrıca Suriye'de El Bab ve Afrin'e yönelik Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı'nın Rusya'nın desteği sayesinde yapıldığını söyledi.

Rusya ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan yakınlaşma hakkında konuşan Çevik, "Rusya son dönemde Cumhurbaşkanımıza kendini ispatlıyor. İyi bir performans da gösterdi. Benim kişisel notum 10 üzerinden 10 olur" dedi.

"İHA BİLE KALDIRAMAZDIK"

Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonlarının Rusya'nın desteği sayesinde yapıldığını söyleyen Başdanışman Çevik, "Rusya hava sahasını açmasaydı bırakın El Bab'a, Afrin'e girmeyi insansız hava aracı bile kaldıramazdık" diye konuştu.

SURİYE VE IRAK'I TÜRK MÜTEAHHİTLER İNŞA EDECEK

İlnur Çevik, Hakan Çelik'in "Irak ve Suriye ile aramız çok iyi değil. Hatta Suriye liderinin gitmesini istedik. Buna rağmen oranın yeniden inşasında ihaleler alabilir miyiz?" sorusu üzerine "Türkiye'nin inşaat kalitesi hiç bir yerde yok ve bu ülkelerin yanı başında. Benim aile şirketim orada inşaat yaptı. Süleymaniye Havaalanını biz yaptık. Onların istediği kalitede çimento, demir, inşaat malzemesi sadece Türkiye'de var. Irak, Musul yeniden inşa edilecek. Musul'un imarını Gaziantep mi yapar Washington mu? Tabii ki Gaziantep yapar" dedi.

"AFRİN'DE 50 KÜSUR ŞEHİT VERDİK AMA…"

Hakan Çelik, "İnşa sürecinde Türkiye, Suriye ve Irak'tan büyük pastayı alacak mı?" diye sordu.

 Başdanışman Çevik bu soruya şöyle yanıt verdi:

 "Tabi. Biz zamanında Irak'ta olsaydık çok daha fazla söz sahibi olacaktık. Suriye'de biz daha güçlüyüz. Her şeyimizle oradayız. Orada iki büyük kazancımız var. Mehmetçiğimizin büyük kahramanlığı ve özverisi iki tane önemli olay yaptı. Bir bizi Suriye'ye güçlü bir şekilde sokarak, geleceğimizi kurtardılar. Allah razı olsun şehitlerimiz ve gazilerimiz. Ama bakın 56 tane şehidimiz var, şimdi arttı 2 tane daha girdi. Bu şehitlerimiz, 50 küsur şehit var, eğer biz o şehitleri vermeseydik, Afrin'e girmeseydik, PKK'nın oradaki varlığı belki ileride bize Türkiye içinde 1000 şehide mal olacaktı. Onların kendilerini feda etmeleri, belki 1000 kişiyi belki daha fazlasını kurtardı. Ben çok gururluyum."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.