1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mutluluk ekonomisi: İstanbul’da 8 bin TL gelir mutluluk, üstü stres kaynağı
Mutluluk ekonomisi: İstanbul’da 8 bin TL gelir mutluluk, üstü stres kaynağı

Mutluluk ekonomisi: İstanbul’da 8 bin TL gelir mutluluk, üstü stres kaynağı

İstanbul Üniversitesi’nce (İÜ) yapılan bir araştırmaya göre İstanbul’da gelire bağlı mutluluk 7 bin 500-8 bin TL bandına kadar etkili. Bu rakamdan sonra gelir mutluluk değil stres getiriyor.

A+A-

Dünya’nın haberine göre, araştırmayı yürüten İÜ İktisat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Şeker, “İstanbul’da aylık 7 bin 500-8 bin TL bandına kadar artan gelir mutluluğu artırıyor, ancak bu noktadan sonra gelir artsa da mutluluk düzeyi değişmiyor. Hatta daha yüksek gelire sahip olanlarda gelir artmasına karşılık mutluluk düzeyi değişmezken, stres faktörünün de yükseldiği gözleniyor” dedi.

Mutluluk ekonomisi

‘Mutluluk ekonomisi’ üzerine yapılan araştırmada 7 bin 500 kişiyle yüz yüze görüşüldüğü, mutluluk ile gelir arasındaki ilişki irdelendi.

Araştırmaya katılanlara genel olarak mutluluk düzeylerini belirtmeleri istendiğinde yüzde 15’i mutsuz olduğunu, yüzde 48’i ne mutlu ne mutsuz olduğunu, yüzde 37’si ise kendini mutlu hissettiğini söyledi.

“İstanbul’da mutluluk düzeyi 10 üzerinden yapılan değerlendirmede ortalama değer 5.8 olarak saptandı” diyen Şeker şöyle devam etti: “İstanbullular arasında ‘Dün kahkaha attım’ diyenler yüzde 43, eğlenenler yüzde 48, kendini mutlu hissedenler ise yüzde 52 oranında. Buna karşılık üzgün olanlar yüzde 41, endişeliler yüzde 40, stresli olanlar ise yüzde 44’te kaldı. Mutluluk ile yaş arasındaki ilişkiye bakıldığında ise yaş azaldıkça mutluluk düzeyinin yükseldiği ortaya çıktı. Özellikle 15-24 yaş arası gençler, 40’lı yaşlardakilerle kıyaslandığında göreceli olarak kendini daha mutlu hissediyor.”

Kadınlarla erkekler arasında mutluluk düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığına dikkati çeken Şeker, ancak evli olanların bekarlara göre kendilerini daha mutlu algıladığını söyledi.

İstanbul’da yaşamanın ‘maliyeti’

Araştırmaya katılanların gelirleri ile mutluluk algısına ve günlük deneyimine ilişkin sorulara verilen yanıtlar birlikte incelendiğinde, gelir artışının bir noktaya kadar mutluluğu artırmada etkili olduğu, ancak devamında gelen gelir artışının mutluluğu artırmakta yeterli olmadığı görüldü.

Şeker şu verileri paylaştı:

“İstanbul’da aylık 7 bin 500-8 bin TL bandına kadar artan gelir mutluluğu artırıyor, ancak bu noktadan sonra gelir artsa da mutluluk düzeyi değişmiyor. Hatta daha yüksek gelire sahip olanlarda gelir artmasına karşılık mutluluk düzeyi değişmezken, stres faktörünün de yükseldiği gözlendi. Bu durum İstanbul’da yaşamanın maliyetinden kaynaklanıyor.

İstanbul’da aylık 7 bin 500-8 bin TL bandı, yaşanabilirlik düzeyini gösteriyor. Başka bir deyişle aylık gelir 2 bin TL’den 3 bin TL, oradan 5 bin TL’ye ve devamında 7 bin 500-8 bin TL’ye yükseldiğinde bireyin yaşam standardı belli bir seviyeye ulaşıyor. Bu seviyeye ulaşana kadar artan gelir, mutluluğunun da artmasını sağlıyor. Ancak kabul gören belli bir yaşam standardına ulaşıldığında, artan gelir mutluluğu artırmakta yeterli olmuyor. Aile, sağlık gibi diğer faktörlerin önemi daha fazla artıyor. İstanbul’da bu sınır 7 bin 500-8 bin TL bandında gerçekleşiyor.”

‘Göreli zenginlik, mutlak zenginlikten daha önemli’

Araştırmada bir senaryo sorusuyla göreli zenginlik ile mutlak zenginlik arasındaki ilişki de incelendi, göreli zenginliğin toplum tarafından daha fazla önemsendiği ortaya çıktı.

Bu bağlamda deneklere, iki iş teklifi aldıklarında hangisini seçeceklerinin sorulduğunu aktaran Şeker şunları söyledi: “Bu tekliflerden ilkinde iş yerinde ortalama maaş 10 bin TL iken 8 bin TL teklif ediliyorken, ikinci teklifte ise iş yerinde ortalama maaş 5 bin TL iken 7 bin TL teklifi sunuluyor. Deneklerin yüzde 73’ünün ikinci teklifi, yani mutlak olarak daha az ama göreli olarak yüksek olan teklifi tercih ettiği görülüyor. Dolayısıyla toplumda bireylerin böyle bir iktisadi kararda rasyonel davranmadığı, etrafındaki ortalama gelire göre kendini konumlandırmak istediği ortaya çıkıyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.