1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sandık kuralları değişti! İlk kez 24 Haziran’da uygulanacak!
Sandık kuralları değişti! İlk kez 24 Haziran’da uygulanacak!

Sandık kuralları değişti! İlk kez 24 Haziran’da uygulanacak!

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun geçtiğimiz ay değiştirildi. Yapılan değişikliklerle ilk kez 24 Haziran’da karşılaşılacak.

A+A-

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’daki değişikler 13 Mart 2018 tarihinde TBMM’de kabul edildi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandıktan sonra 16 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, 24 Haziran’da sandığa giderken ilk kez karşılaşacağımız önemli değişiklikler olacak. İşte Hürriyet gazetesi Sedat Ergin’in köşesinden gündeme getirdiği o değişiklikler:

Seçim ittifakı yapan partiler için yüzde 10 barajı aranmayacak, ittifak kurmayan partiler için ise baraja tabi olma şartı devam edilecek.

Arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları geçerli kabul edilebilecek, oy pusulası gibi sandık kurulu mührü bulunmayan zarflar da geçerli sayılabilecek.

Eski sistemde sandık kurullarında siyasi parti temsilcilerinin de kurul başkanı seçilmelerinin önü açıkken, 24 Haziran ile birlikte sandık kurullarına başkanlık etmek isteyenlerde kamu görevlisi olma şartı aranacak.

Ayrıca, İçişleri Bakanlığı’na tanınan yeni yetkilerin de ilk kez kullanılacağı bir seçime tanıklık edilecek. Yasa değişikliğiyle, nihai onay yetkisi Yüksek Seçim Kurulu’nda kalmakla birlikte, valiler de “o yerdeki sandıkların en yakın sandık bölgelerine taşınması, sandık bölgelerinin birleştirilmesi, seçim bölgelerinin birleştirilmesi, seçmen listelerinin karma şekilde düzenlenmesi” gibi konularda söz sahibi olabilecek!

Aynı binada oturan seçmenler, farklı sandıklarda oy kullanabilecek.

Sandık alanına güvenlik görevlisini çağırmada tek yetkili olan Sandık kurulu başkanı, bu yetkisini vatandaşlarla paylaşacak! Yani artık vatandaşlar da güvenlik görevlilerine ihbarda bulunabilecek.

24 Haziran'da ilk kez karşılaşacağımız yenilikleri kaleme alan Ergin’e göre değişmeyen tek şey ise “siyasi partilerin sandıklardaki temsili” olacak.

Sedat Ergin'in yazısı için:

24 Haziran’da sandıkta önemli ilkler var

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.