1. HABERLER

  2. EKONOMİ-FİNANS

  3. Şekerden de Cengiz İnşaat çıktı
Şekerden de Cengiz İnşaat çıktı

Şekerden de Cengiz İnşaat çıktı

Mehmet Cengiz'in sahibi olduğu Cengiz İnşaat'ın, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde satılan Kırşehir Şeker Fabrikası'nı satın alan Tutgu Gıda ile bağı ortaya çıktı.

A+A-

17 Aralık 2013 yolsuzluk soruşturmasının merkezindeki isimlerden Mehmet Cengiz'in sahibi olduğu Cengiz İnşaat'ın, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde satılan Kırşehir Şeker Fabrikası'nı satın alan Tutgu Gıda ile bağı ortaya çıktı. 

Cumhuriyet Gazetesi'nden Aykut Küçükkaya'nın haberine göre, Kırşehir Şeker Fabrikası'nı 330 milyon TL'ye satın alan Tutgu Gıda, aslında Cengiz İnşaat'ın alt yüklenicisi Duygu Mühendislik İnşaat'ın da yönetim kurulu başkanı olan İsmail Doğan'a ait. 

Sadece şeker ihalelerine katılan şirkete, bu durum nedeniyle 'naylon şirket' suçlamaları yöneltilirken, Doğan'ın yönetim kurulu başkanı olduğu Duygu Mühendislik'in bugüne kadar Cengiz İnşaat’ın yüz milyonlarca liralık projelerinin “alt yüklenicisi” olduğu ortaya çıktı.

Şirket ve ilişkiler ağı ile ilgili haberde şu detaylara yer veriliyor:

"İnşaat alanındaki ilişkiler ağı, şeker fabrikasını alarak ilk kez gıda işine giren inşaat şirketinin gizemini de çözüyor. Şirket, alt yüklenicilik dışında kamudan aldığı ihalelerle ihya olmuş. Duygu İnşaat, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün iki ihalesini 600 milyon TL’lik teklifle almış ve bu ihale tutarının yarısıyla şeker fabrikası için ödeyeceği parayı çıkarmış.

Kırşehir şeker fabrikası ihalesine 11 firma teklif vermişti. İhaleyi, 330 milyon TL’yle Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. kazandı. İhalenin ardından şirketle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Mart 2013’te 300 bin TL sermaye ile kuruldu. Şirket sahibi İsmail Doğan’ın kamuoyunca tanınan bir isim olmaması; hiçbir faaliyet göstermeyen şirketin, 5. yılında, 300 bin lira sermaye ile 325 milyon liralık fabrikayı alması ‘naylon şirket’ iddiasını gündeme getirdi."

Cengiz İnşaat'ın alt yüklenicisi olarak hizmet veren Duygu Mühendislik, bugüne kadar iki önemli Cengiz İnşaat projesinde yer aldı.

Bunlardan ilki, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün “Bingöl Kiğı- Yedisu Yolu Yapım İşi” ihalesini Cengiz-Özaltın girişiminin almasından sonra Duygu Mühendislik'in yüklenicisi olması.

Bir diğeri de Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün açtığı “Elazığ Demiryolu Projesi”ni Cengiz-Özaltın-Samsung'un ana yüklenici olarak almasından sonra yine Dugu Mühendislik'in alt yüklenicisi olması.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.