1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Üniversite katili: emniyetten istihbarat raporu bekledim!
Üniversite katili: emniyetten istihbarat raporu bekledim!

Üniversite katili: emniyetten istihbarat raporu bekledim!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde 4 akademisyeni katleden Volkan Bayar’ın, Emniyet istihbaratıyla ilişkisi olduğu iddialarına bir yenisi daha eklendi.

A+A-

Eskişehir'de 4 akademisyeni katleden Volkan Bayar'ın, daha önce Fetö'cü diye şikâyet ettiği bir başka öğretim üyesi  hakkında açtığı hakaret davasının dilekçesinde “Şahsın FETÖ üyesi olabileceğini değerlendirmekteydim. Ancak her şeye rağmen şahısla ilgili istihbarat raporlarının gelmesini bekledim” ifadelerini kullandığı ortaya çıktı. Şimdi ise o öğretim üyesi Bayar’ın bağlantılarının araştırılması gerektiğini söylüyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde 4 kişiyi öldürüp, 3 kişiyi de yaralayan Volkan Bayar’ın kurumda çalışanları FETÖ’cülükle suçlayıp açığa alınmalarına neden olduğu ortaya çıkmış, bazı öğretim üyelerinin de Bayar’ı asılsız suçlamaları nedeniyle defalarca rektörlüğe şikayet ettikleri anlaşılmıştı.

Emniyet’le ilişki iddiaları

Cinayetlerin ardından Bayar’a yönelik pek çok bilgi ve iddia da ortaya atıldı. Babası istihbarat kökenli bir polis olan Bayar’ın Emniyet’le yakın ilişkide olduğu da iddialar arasındaydı. Cinayetlerden 2 gün önce Bayar’ın Eskişehir 6. Asliye Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na verdiği bir dilekçenin bu iddiayı destekler ifadeler olduğu anlaşıldı.

Bayar'ın dava ettiği kişi, Osmangazi Üniversitesi’nde görevliyken “FETÖ’cü” diye şikayet ettiği Yrd. Doç. Dr. Yalçın Bay. Davanın konusu ise hakaret. İhraç edildikten sonra kendisi için “Tetikçi” demesi üzerine Bay’a dava hakaret davası açan Bayar, karar duruşmasına verdiği dilekçede “Şahsın FETÖ üyesi olabileceğini değerlendirmekteydim. Ancak her şeye rağmen şahısla ilgili istihbarat raporlarının gelmesini bekledim” ifadelerini kullanmış. Bay’ın kendisinin ihbarı öncesi açığa alındığını savunan Bayar, Bay’ı FETÖ okullarında okuduğu dedikoduları nedeniyle ihbar ettiğini de dile getirmiş.

Bayar’ın dilekçesinde kanunlar nezdinde oldukça rahat olduğunu ortayla koyan şu ifadeler de var: “Bay’ın kadim dostlarından M.B. ile Ü.K. hakkımda suç duyurusunda bulunmuşlar. Şanslarını denemişler, ancak henüz savcılık aşamasında takipsizlik kararları çıkmış. Hodri meydan. Gerçekten iftiraya uğradığını düşünüyorsa savcılıklara suç duyurusu yapabilir.”

Bu dilekçenin verildiği karar duruşmasında 6 ay hapis cezasına çarptırılan ve cezası paraya çevrilen Yrd. Doç. Dr. Yalçın Bay da, Bayar’la husumetlerinin doktora yeterliliğinden geçememesi nedeniyle başladığını söyledi.

"Emniyet’ten geldi" 

Hocalara hakaret etmesi sonrası Bayar’la tartıştıklarını anlatan Bay, “Duruşmalar sırasında mahkemede eşimden boşanmış olduğumu iddia etti. Böyle bir durumun söz konusu olmadığını ispat ederek, bunu neden uydurduğunu sordum. "Bana Emniyet’ten öyle bir bilgi geldi" dedi. Böyle bir bilgiyi kim, neden bu insanla paylaşır; bunların ortaya çıkması gerekiyor. Beni 2012’den beri takip ettiğini söyledi. Bir kere, üniversitedeki görevime 2013’te başladım. Hangi yetki ve sıfatla insanları takip ediyor. Ben nasıl sorgulanıyorsam, bu caniyi koruyan ve sorgulanması gereken birçok kişi olduğunu düşünüyorum. Benim hakkımdaki iddialarının küçük araştırmalarla asılsız olduğu anlaşılıyor. Ben şerefli bir ülkücüyüm, ülkücüden FETÖ’cü çıkmaz” diye konuştu.

Emniyet: İstihbarat elemanı değildir

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Bayar ne 15 Temmuz öncesi ne de sonrasında Eskişehir ilinde istihbarat elamanı veya muhbiri olarak çalışmamış ve bu yönde kendisi ile görüşülmemiştir. Emniyete sürekli olarak gelip gittiği ve sık sık iletişime geçtiği iddiası tamamen asılsızdır. 

Adı geçen şahsın Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü binasına 2 kez trafik tescil, 5 kez silah ruhsat işlemleri için geldiği, ayrıca 3 Ekim 2016 tarihinde TEM Şube Müdürlüğüne gelerek dilekçe vermek istediği, şahsın KOM Şubeye yönlendirildiği, son olarak 31 Ocak 2018 tarihinde Ankara’dan gelen talimat doğrultusunda ifade vermek amacıyla KOM Şubeye geldiği kayıtların incelenmesinden anlaşılmıştır” ifadelerine yer vermişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.